Deprem Tehdidi Altındaki Şehir Neresi

Deprem Tehdidi Altındaki Şehir Neresi

İzmirde Büyük Deprem Bekliyor!Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Alim Murathan, İstanbul’da bir fay hattı varken, İzmir’de 13 ayrı fay hattının olduğunu söyledi. Alim Murathan Kıyı bölgelerin risk altında olduğunu, 13 fayın önemli bir kısmının kent yerleşiminden geçtiğini vurguladı.

Editor: Süperadmin
05 Ekim 2019 - 14:48

İstanbul’daki 5,8 büyüklüğündeki deprem, Türkiye’deki deprem gerçeğini tekrar hatırlattı.. Alim Murathan, İzmir için önemli bir u-yarıda bulundu.. Murathan, “İzmir’de 7,0 büyüklüğünde deprem üretebilecek 13 fay hattımız var” dedi. Bu fayların bir çoğunun kent merkezinden geçtiğini söyleyen Alim Murathan, İstanbul depremi kadar İzmir’in de konuşulması gerektiğini kaydetti. Murathan, “İstanbul’da deprem üretme potansiyeli olan şimdi tek bir fay hattımız var Kuzey Anadolu Fay Hattı. Bunun İstanbul segmenti. İzmir’de 7,0 büyüklüğünde deprem üretebilecek 13 fay hattımız var. Bunlar güncel, aktif, diri fay dediğimiz deprem üreten faylar. İzmir aslında tektonik bir kent yani bir fay kenti. İzmir’de 13 fayın önemli bir k-esimi kent yerleşiminin içinden geçiyor” dedi.İZMİR’DE ÇOK CİDDİ BİR TABLO VAR” Alim Murathan, “İzmir için Bir senaryo hazırlanmış Bu master planın temel amacı aslında İzmir’i depreme hazırlamak bu master planda O dönemin bilim insanları nasıl bir planlama yapalım diye t-artışmış. En aktif fay olarak İzmir’i 1800’lü yıllarda çalışan bir fay İzmir’in o dönemde yaklaşık yarısı yıkılmış. Aktif olarak çalıştığında demişler ki, ‘bu fay tekrar aynı büyüklükte deprem üretebilir.’ İzmir’de senaryo çalışması yapmışlar ve çok ciddi bir tablo çıkmış ortaya. İzmir’de yaklaşık olarak 1 milyon 400 bin kişinin 1998 ve 99 yılında yapılan çalışmalarda açıkta kalacağı işte yaklaşık en az 5 bin en fazlada 20 bin kişinin hayatını kaybedeceği öngörülmüş.

O dönemde bu çalışmalar içerisinde bir takım önermeler getirmişler. Bu önermelerin en başında yapı stokunun elden geçmesi o dönem içerisindeki bütün binaların, konutların, iş yerlerinin depreme dayanıklılık testi yapılmış. Depreme dayanıklı bir yapı envanterenin çıkarılmasını istemişler” şeklinde konuştu. O dönemde bu çalışmalar içerisinde bir takım önermeler getirmişler. Bu önermelerin en başında yapı stokunun elden geçmesi o dönem içerisindeki bütün binaların, konutların, iş yerlerinin depreme dayanıklılık testi yapılmış. Depreme dayanıklı bir yapı envanterenin çıkarılmasını istemişler” şeklinde konuştu.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x