Büyük bilim adamı

Büyük bilim adamı

Nobel Edebiyat Ödüllü Japon yazar Kenzaburo Kenzaburo Oe hayatını kaybetti Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Japon yazar Kenzaburo Oe, 88 yaşında öldü.Japon yayınevi Kodansha’dan oluşturulan bildirime göre, Ocak Ayı 1935’te batıdaki Ehime vilayetinde doğan Kenzaburo hayatını yitirdi.

Editor: Süperadmin
15 Mart 2023 - 22:02

Tokyo Üniversitesi’nde Fransız edebiyatı eğitimi alan ve 1957’de ilk eseri yayımlanan Kenzaburo, ertesi sene 23 yaşındayken üklesinde “Akutagawa Edebiyat Ödülü”nü kazandı. Kenzaburo, “şiirsel bir güçle, hayat ve masalın, bugünkü insanının içersinde varolduğu çıkmazın rahatsız edici bir resmini meydana getirmek amacıyla yoğunlaştığı hayali bir dünya oluşturduğu” değerlendirmesiyle 1994’te Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen ikinci Japon yazar oldu. Kawabata Yasunari, 1968’de Nobel Edebiyat Ödülü aldı.

Japon yazarın rapor niteliğinde kabul edilen, 1965’te yayımlanan “Hiroşima Notları” ve 1970’te yayımlanan “Okinawa Notları” eserlerinde harpın ve nükleer silahların korkunçluğuna ilgi çektiği biliniyor. Aktif yazarlığının yanı sıra sosyal ve siyasi olayların içersinde de yer alan Kenzaburo, Japonya’da barışçıl anayasa taraftarlığı ve nükleer güç karşıtı görüşleriyle tanındı. 2004 senesinde harp karşıtı “Madde 9 Birliği” sivil hareketini kuran Kenzaburo, vatanının harp karşıtı anayasasının muhafaza edilmesi amacıyla Japon hükümetine davetiye yaptı. Kenzaburo, 20 bin bireyin hayatını kaybettiği Mart 2011’deki Tohoku depremi ve Fukuşima Dai-içi Nükleer Santrali’ndeki sızıntı ardından, nükleer santrallerin kaldırılması talebiyle milyonlarca bireyin imza verilen kampanyanın temsilcilerinden biri oldu. Japon yazar, felaketin ardındannda ABD odaklı The New Yorker dergisindeki yazısında “Nükleer reaktörlerin inşası yolu ile insan hayatına aynı saygısızlığı sergileyerek sorunları tekrarlamak, Hiroşima kurbanlarının hatırasına en kötü ihanet.” ifadesini kullandı. Kenzaburo Oe, İkinci Dünya Savaşı ardından dönemde Japonya’nın en ünlü çağdaş edebiyatçılarından biri kabul ediliyor. Yazarın öne çıkan eserlerinin arasında 1964’te yayımladığı, engelli doğan bir bebeğin babasının yaşadığı bunalımı izah eden ve yarı otobiyografi şeklinde nitelendirilen “Kişisel bir Sorun” ile 1967’de yayımladığı, iki erkek kardeşin çocukluklarını geçirdiği, atalarının ormanlık evine geri dönmeleri ardından hayat sürdürdükleri huzursuz ilişkileri kaleme aldığı “Sessiz Çığlık” bulunuyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..