Genellikle

Sıcaklıklar vatan çapında düşüşe geçti. Doğuda çoğu şehirde kar yağışı beklenirken 25 il amacıyla ise sarı kodlu ikaz verildi. Meteoroloji bu illerde yaşam sürdüren vatandaşları sel, su taşkını gibi afetlere karşı dikkatli olması konusu ile ilgili uyardı. Meteoroloji Genel

Editor: Süperadmin
27 Kasım 2022 - 00:15

Müdürlüğü’nün hava hali tahmine göre vatan genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kütahya ve Eskişehir çevrelerinin yağışlı olması bekleniyor.

Genellikle yağmur ve sağanak, Batı ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri, İç Anadolu’nun kuzeydoğusunun yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenilen yağışların; Orta ve Doğu Karadeniz ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda ve Ardahan, Muş, Bitlis, Van’ın güneyi, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde güçlü, Giresun’un ve Artvin’in sahil kesimleri ile Rize çevrelerinde çok güçlü ve yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Hava ısısı mevsim normallerine dönerken rüzgarın genelde kuzey, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Batı Akdeniz ile Doğu Akdeniz’in iç kesimlerinde kuzey yönlerden, Orta ve Doğu Karadeniz sahillarında batı ve kuzeybatı yönlerden güçlü, vakit vakit kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

Öte yandan Adıyaman, AmAsya, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Giresun, Hakkari, Kayseri, Malatya, Mardin, Niğde, Ordu, Rize, Samsun, Siirt, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Batman ve Şırnak amacıyla sarı kodlu ikaz verildi.

Sarı kod, hava hali potansiyel tehlikelidir manası taşır. Tahmin edilen meteorolojik olay olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusu ile ilgili dikkatli olunmalıdır.